Święto Patronalne Archidiecezji Gdańskiej

PATRONA ARCHIDIECEZJI GDAŃSKIEJ

7 maja br., godz. 12.00

Umiłowani w Panu!

Zbliżają się uroczystości patronalne ku czci świętego Wojciecha, które w tym roku wpisują się w jubileusz 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej.

Zapraszam serdecznie wszystkich wiernych, grupy i wspólnoty duszpasterskie, katechetów i siostry zakonne w niedzielę, 7 maja br. o godz. 12.00 na Wzgórze Wojciechowe w Gdańsku - Świętym Wojciechu. Braci kapłanów zapraszam do koncelebrowania Mszy świętej. Tegorocznym uroczystościom będzie przewodniczył Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Wiesław Śmigiel, Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej.

Tradycyjnie w tym dniu organizowane są piesze pielgrzymki na Wzgórze Świętego Wojciecha:

• Archidiecezjalna Pielgrzymka Gdańszczan z relikwiami świętego Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” (wyjście o godz. 9.00 z bazyliki Mariackiej);
  • Pielgrzymka Młodych (wyjście o godz. 9.00 sprzed kościoła OO. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku);
  • Pielgrzymka z Łęgowa z feretronem Matki Bożej (wyjście o godz. 8.30 sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie);
  • Pielgrzymka dekanalna z Pruszcza Gdańskiego (wyjście o godz. 10.00 sprzed kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim).

Zachęcam do włączenia się w piesze pielgrzymki oraz wspólnego przeżywania jubileuszowej Eucharystii. Po liturgii zapraszam na rodzinny piknik, który odbędzie się na placu przy kościele.

Na czas radosnego przeżywania Archidiecezjalnego Święta Patronalnego ku czci świętego Wojciecha, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska, z serca wszystkim błogosławię.

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Arcybiskup Metropolita Gdański

Za dwa tygodnie będziemy przeżywać Święto Patronalne Archidiecezji Gdańskiej oraz jubileusz 25-lecia powstania naszej archidiecezji i metropolii. Zapraszamy serdecznie na Uroczystą Mszę Świętą sprawowaną z tej okazji na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Gdańsku pod przewodnictwem Przedstawiciela Ojca Świętego Franciszka – Arcybiskupa Salvatore Pennacchio – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce - w niedzielę 7 maja o godz. 12.00. Zapraszamy także do udziału w dorocznych pieszych pielgrzymkach, które tego dnia wyruszą na Wzgórze Świętego Wojciecha: o godz. 9.00 z Bazyliki Mariackiej z relikwiami Świętego Patrona organizowanej przez Kościelną Służbę Mężczyzn „Semper Fidelis” oraz Pieszej Pielgrzymki Młodych wyruszającej sprzed kościoła Ojców Franciszkanów pw. Świętej Trójcy także o godz. 9.00. Wszelkie informacje znajdują się na plakatach.